Pestrá strava je správně |
Volně odcházející plyn je běžnou, ale také nutnou záležitostí pro naše tělo, kdy se ve střevech tvoří až 1,5 l plynu, který život neohrožuje, ale umí ho důkladně znepříjemnit.
U dospělého člověka k tomu dochází asi patnáctkrát denně, u některých je frekvence odchodu větrů a jejich množství značně nad průměrem, ale i to není příznak žádného závažného onemocnění střev. Pokud k plynatosti nedochází náhle a není spojená s úbytkem tělesné hmotnosti či jinými závažnými příznaky, není třeba se jí obávat. Rozumné změny v jídelníčku a některé vhodné potravinové doplňky mohou poskytnout úlevu nejen vám, ale i vašemu okolí.
Původem problému nemoci jsou nestravitelné sacharidy. Běžnými příčinami jsou chemické reakce, ke kterým dochází po některých jídlech, při polykání vzduchu při špatném zažívání a rychlém jezení potravy, projevující se i říháním, polykání vzduchu v těhotenství, po antibiotikách, polykání vzduchu při kýle jícnu projevující se říháním a pálením v hrudníku a polykání vzduchu při nervozitě. Stres a nervozita, narušuje proces trávení, takže do tlustého střeva přichází nedokonale strávená potrava, dále onemocnění ženských a močových orgánů, nádory, poranění, poruchy funkce štítné žlázy ale i akutní infarkt myokardu. Příčiny vypuzování plynu říháním je často u stravy s vysokým obsahem vlákniny nebo nápojů, které ve střevech kvasí. K běžným nadýmavým potravinám patří kapusta, zelí, růžičková kapusta, květák, brokolice, luštěniny a cibule. Tyto potraviny obsahují komplex sacharidů, které jsou často jen nedokonale stráveny v žaludku a tenkém střevě.
Nadměrné množství plynu v zažívacím ústrojí může způsobit nadmutí břicha, bolestivost břicha, kručení ve střevech a vypuzení plynu ústy (říhnutím) či konečníkem. Člověk celkově zažívá pocity nevolnosti, plynatosti, plnosti, cítí bolestivé napětí v oblasti břicha, téměř kolikové bolesti a silný tlak na bránici, který může způsobit také bušení u srdce a zvýšení krevního tlaku. Dráždivý tračník může způsobit náhlé bolesti v dolní části břicha, které se zmírní po vypuštění plynu nebo po stolici, dalšími příznaky jsou průjmy, zácpa, při špatném zažívání se může objevit bledá, objemná a nepříjemně páchnoucí stolice a u narušení střevní mikroflóry, kdy dochází k přemnožení kvasinek po konzumaci ovoce či sladkých jídel se nadýmání projevuje průjmy, zácpy, gynekologickými mykózy, kožními mykózy, častými záněty močových cest, migrény, afty, hlubokými akné, alergickými reakcemi, oslabením imunity a celkovou únavou. U nesnášenlivost laktózy, kdy dochází k potížím po požití mléka nebo mléčných výrobků následuje bolest a křeče v břiše, nadýmání, průjem, nucení na zvracení a přelévaní ve střevech. Nejvíce plynů ve střevě ale vzniká následkem produkce plynů střevními bakteriemi.
Pozor na zažívání |
Nadýmání se objevuje nejčastěji jako důsledek dietní chyby. Mezi nemoci spojené s nadměrnou plynatostí patří různé poruchy tvorby enzymů, onemocnění slinivky břišní a další poruchy trávení jako žlučové kameny, nádory, poruchy jaterních funkcí či žaludeční vředy.
Pokud je pro vás plynatost více než přípustným problémem, zkuste dolňky jako kombinaci zázvoru v tabletách nebo čerstvě nastrouhaný a smíchaný s trochou citrónové šťávy je velmi dobrým zažívacím prostředkem. Máta peprná, kmín, semínka fenyklu a anýzu a výtažek z artyčoku upravují zažívací proces a v tlustém střevě a tak nedochází k opožděné fermentaci provázené produkcí plynu. Léčitelství také doporučuje léčivky s obsahem hořčin, jako je pelyněk a hořec, živočišné aktivní uhlí, které na sebe váže plyny a zmenšuje jejich nepříjemný zápach.
Probiotika, kultury bakterií, které normálně žijí v tlustém střevě, pomáhají brzdit růst bakterií vytvářejících plyn, můžete užívat ve formě biojogurtů, obsahujících některé z užitečných bakterií, a to i ve formě tablet. Můžete zkusit živočišné aktivní uhlí, které na sebe váže plyny a zmenšuje i jejich nepříjemný zápach.
Vyvarujte se perlivým nápojům, jezte pomalu a důkladně a pomalu žvýkejte. Luštěniny, hlavně fazole a hrách, před vařením dlouho namáčejte, odstraníte tím některé nestravitelné cukry. Vodu, v níž se luštěniny namáčely, vylijte a vařte je v čisté vodě. Naučte se poznat co vám jednoduše dělá dobře, a naopak po kterých potravinách se váš stav zhoršuje.
Poznámka:
Aperitivy jako campari a martini jsou nejen příjemně chutnající alkoholické nápoje, ale i svým způsobem prospěšné pro povzbuzení vylučování trávicích šťáv a to díky hořčinám z pelyňku a hořce, které jsou v těchto alkoholických nápojích obsaženy.