Patnáctkrát. |
Jsou události, které by neměly zapadnout s časem.
Státní vyznamenání od Miloše Zemana 28. října jsou přesně tou událostí, která si naši paměť vyžaduje. To, že Zeman ocenil spoustu kamarádů, se bagatelizovalo: vždyť to přece Václav Havel a Václav Klaus dělali taky. Nesmysl. Ani jeden to nikdy neudělal v tak obludné míře jako Zeman.
Podíváme-li se blíž na seznam 29 oceněných, zjistíme, že hned 15 (!) se v kampani angažovalo nebo vyslovilo pro Zemana. Někteří méně, jiní hodně hlasitě. Letošní vyznamenání tak nejsou ničím jiným než poděkováním a odměnou za věrné služby.
Zakladatelé, členové či kandidáti SPOZ jsou jasní. 1. František Čuba – kandidoval za SPOZ ve Zlínském kraji, bez komentáře, 2. Miroslav Grégr – kandidoval za SPOZ v Libereckém kraji, bez komentáře, 3. Jan Kůrka, olympijský vítěz ve střelbě z Mexika 1968, kandidoval za SPOZ v Plzeňském kraji, 4. Felix Slováček, kandidoval za SPOZ v Libereckém kraji. 5. Karel Srp, člen disidentské Jazzové sekce, ale také zakladatel sdružení Přátelé Miloše Zemana, které se stalo odrazovým můstkem pro vznik SPOZ
A teď k lidem činným v prezidentské kampani. 6. Jan Dvořáček, urolog, který otevřeným dopisem vyzval v lednu k podpoře Zemana. Tentýž muž sedí ve správní radě Zemanova nadačního fondu na splácení státního dluhu. 7. Jan Světlík, vítkovický magnát, hlasitě podporoval Zemana ve volbách. 8. Jiřina Bohdalová, velká podporovatelka, navíc to byla právě „Jiřinka“, koho Zeman objímal kolem ramen při prvním projevu po zvolení.
Následují „bojovníci za svobodu“, resp. vedení postkomunistického Českého svazu bojovníků za svobodu. 9. Jaroslav Vodička, předseda svazu, který spolu s kolegy výrazně vstoupil do kampaně před druhým kolem a varoval před Karlem Schwarzenbergem kvůli jeho „podpoře sudetských Němců“. 10. Pavel Vranský, válečný veterán, místopředseda svazu, mimochodem muž, při jehož otázce v televizním duelu se Zemanem Schwarzenberg neudržel nervy a na vetchého starce se osopil, že místo aby v pokročilém věku argumentoval, tak uráží.
A dostáváme se ke kategorii intelektuálové. Prohlásil Miloš Zeman v rozhovoru pro Týden 4. března, když hodnotil kampaň: „Levicová kulturní elita, tedy lidé jako Václav Bělohradský, Erazim Kohák či Jan Keller, se naopak přiklonila ke mně.“ Vida. 11. Václav Bělohradský, před druhým kolem publikoval v Právu hned dva obsáhlé texty (19. 1., 23. 1.) nabádající k volbě Zemana („Volit Zemana znamená přijmout naše dějiny a být na ně rozhořčen; volit pana knížete, zkonstruovaného „kulturní frontou“, znamená naše dějiny nahradit simulakrem a mít z toho slast fetišisty.“) 12. Erazim Kohák. 13. Jan Keller, který sice v prvním kole volil Jiřího Dienstbiera, nicméně, jak se pro iDNES.cz svěřil Čuba: „Spojili jsme se totiž před druhým kolem prezidentské volby se sociologem Janem Kellerem, který přesně odhadl výsledky prvního kola. A ten říkal, že Zeman vyhraje o zhruba deset procent.“
Číslo 14 Jan Kříž, právník, který Zemanovi pomáhal s kampaní. A 15. Jarmila Kratochvílová, i ona volila nejprve Dienstbiera, nicméně před druhým kolem: „Po 1. kole už mám vcelku jasno, koho volit. Bude to Miloš Zeman.“ Parafrází oblíbeného Zemanova rčení: Jen idiot neodmění kamarády. Patnáctkrát."
Zdroj: sociální sítě Facebook stream